Dominik Kocuj - strona domowa
Dominik Kocuj - strona domowa
http://dominik.kocuj.pl

Dominik Kocuj - strona domowa
  • 27 Lipiec 2017

Dominik Kocuj - strona domowa

Dominik Kocuj - strona domowa - stycznia,odbyły,się,wielu,miastach,polski,uliczne,przeciwko,podpisaniu,przez
  • Subskrypcja

Protesty przeciw ACTA – rząd i tak umowę podpisał

26 stycznia 2012
Dominik Kocuj  | 26 stycznia 2012
 
Protesty przeciw ACTA – rząd i tak umowę podpisał

© YouTube/canjorr

25 stycznia odbyły się w wielu miastach Polski protesty uliczne przeciwko podpisaniu przez polski rząd międzynarodowej umowy ACTA (o konsekwencjach tego wydarzenia pisałem tu – http://dominik.kocuj.pl/pl/2012/01/swiatowa-cenzura-internetu-nadchodzi/). Największa demonstracja odbyła się w Krakowie – uczestniczyło w niej ok. 15 tys. osób.

Krakowski protest rozpoczął się przy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym ok. godziny 18. Przybyli ludzie z różnymi transparentami – nieraz nie związanymi z tematem bądź wulgarnymi, co nie było w zamierzeniu organizatorów. Na szczęście przodowały normalne hasła związane z tematem, takie jak „Precz z ACTA”, „Stop cenzurze”, czy popularne ostatnio w internecie – „Napis usunięty przez ACTA”, przez co przekaz medialny był właściwy i na temat.

Niestety, mimo zapewnień o nie upolitycznianiu protestu, do zgromadzenia przy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym zaczął przemawiać Janusz Korwin-Mikke. Jednak tłum go zagłuszał okrzykami i w ten sposób pokazano, iż nie należy tego spotkania wykorzystywać politycznie – że 15 tys. tłum to nie tylko wyborcy pana Mikkego. Szkoda, że pojawiła się taka próba politykowania – demonstrantów miała łączyć jedna idea, a nie to kto kogo popiera lub nie.

O godzinie 18 demonstranci wyruszyli ulicą Grodzką w kierunku Wawelu, następnie Plantami w kierunku Filharmonii Krakowskiej, aby ulicą Franciszkańską wrócić na Rynek Główny. Stamtąd następnie udano się pod bramę Floriańską, przez którą wielotysięczny tłum przeciskał się pod Barbakan. W tym miejscu organizatorzy zakończyli protest obiecując, że w razie ratyfikowania umowy przez państwo polskie, ponownie zachęcą do wyjścia na ulice.

Demonstracja przebiegała spokojnie, w czym duża zasługa organizatorów jak również służb porządkowych. Pojedyncze incydenty, jak np. odpalenie dwóch rac na Plantach, zostały szybko zakończone. Skandowano różne hasła – najczęściej „nie dla ACTA”, ale były też m.in. „precz z cenzurą”, „nie oddamy internetu”, „demokracja, nasze prawo, nie przejdziecie z tą ustawą”, „wolność słowa w internecie” czy „tu jest Polska, nie Białoruś”. Organizatorzy, w trakcie manifestacji, złożyli w Urzędzie Wojewódzkim petycję w sprawie zorganizowania referendum związanego z ratyfikacją przez Polskę umowy ACTA.

Równocześnie, poza Krakowem, odbyły się protesty uliczne w wielu innych miastach Polski, m.in. w Bielsku-Białej, w Bydgoszczy, w Częstochowie, w Elblągu, w Gdyni, w Gorzowie Wielkopolskim, w Katowicach, w Kielcach, w Olsztynie, w Płocku, w Radomiu, we Wrocławiu, w Sosnowcu, w Szczecinie, w Tarnowie, w Toruniu, w Zielonej Górze.

Mimo wszystkich protestów, niejasności w sprawie umowy i braku poparcia społecznego, dzisiaj nad ranem polska ambasador w Tokio – Jadwiga Rodowicz – podpisała w imieniu polskiego rządu dokument w sprawie ACTA pokazując tym samym, że konsultacje ze społeczeństwem nie leżą w zakresie zainteresowań obecnej władzy.

Źródła: dziennik.krakow.pl, mmkrakow.pl, wpolityce.pl, informacje własne

Podobne:  Rządowe wykorzystanie Wordpress

Brak komentarzy


Ta strona używa "ciasteczek" ("cookies"), które są zapisywane na Twoim urządzeniu końcowym. Więcej informacji